Mintegy 180 milliárd forint értékben az elmúlt 15 év legmagasabb hitelkihelyezése valósult meg, mellyel 2016-ban fennállásának a legeredményesebb évét zárta a Széchenyi kártya program – mondta Kavosz Zrt. vezérigazgatója Krisán László.
A program fennállása alatt eddig – 2016 decemberéig – összesen 325 ezer igénylést fogadtak be, melyből több mint 1700 milliárd forint értékben közel 250 ezer darab hitelügylet jött létre. Sőt, csak 2016-ban közel 180 milliárd forint összegű kihelyezés valósult meg mintegy 21 ezer darab hiteligénylés mentén. Az elérhető hiteltípusok közül továbbra is a folyószámlahitel a legkeresettebb, továbbá az is kiderül a statisztikákból, hogy 75 százalékban vidéki vállalkozók veszik igénybe a program hiteleit.
Krisán László arról is tájékoztatott, hogy ez a 180 milliárd forintnyi hitelkihelyezés adó- és járulékbevételi oldalon több, mint 40 milliárd forintot hoz a költségvetésnek.
Az idén is tovább finomítják és egyszerűsítik a program feltételrendszerét a vállalkozások javaslatai alapján,
továbbá keresik a lehetőségét a maximálisan igénybe vehető hitelkeretek emelésének.
Sőt, fiatal vállalkozók finanszírozását elősegítő konstrukció kidolgozását is indokoltnak látják, valamint a létre kívánnak hozni egy mikro-és kisvállalati kör nemzetközi versenyképességet javító programot, amely a beszállítóként tevékenykedő kisvállalatok lehetőségeit növelné. Mivel az uniós források jelentős szerepet kapnak a kkv-k finanszírozásában a fejlesztési források csökkentéséhez vezethet az, ha az Európai Unió költségvetése átalakul Nagy-Britannia kilépése miatt, ugyanis ez mintegy 10 %-ot jelent.
Krisán László, aki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) uniós forrásokért felelős alelnöke is egyben a fentiek miatt úgy fogalmazott, hogy az ország a számára rendelkezésre álló uniós források minél előbb való felhasználása éppen ezért rendkívüli módon fontos. Emellett úgy vélte, hogy a vállalkozások részéről komoly kereslet várható a vissza nem térítendő és visszatérítendő támogatásokat egyszerre tartalmazó kombinált pályázatokra. Bár leginkább a vissza nem térítendő pályázati támogatások lehetőségével fognak élni a vállalkozások, de az előző fejlesztési ciklusban rendkívül népszerű kombinált finanszírozást is igyekeznek majd kihasználni.
Jelenleg 0 %-os nettó éves kamaton érhetők el az elnyert támogatásokat megelőlegező, illetve a szükséges önerőt kiegészítő hitelek, amelyek a 2014-2020-as fejlesztési időszakban is kkv-k rendelkezésükre állnak.
Amennyiben vállalkozásában beruházást tervez, árukészlet bővítésben gondolkodik vagy túlzottan kifeszített a likviditása és banki finanszírozással szeretné megoldani ezen problémát és nem szeretné végigkilincselni az összes szóba jöhető bankot, továbbá egyenrangú félként szeretne a bankokkal tárgyalni, vegye igénybe hitelközvetítő kollégáink szakmai segítségét.