Mire használható a forgóeszközhitel és miért jó a cégének, ha van?
A forgóeszköz hitelek a vállalkozások azon vagyonelemeit finanszírozzák, amelyek éven belül vagy működési cikluson belül várhatóan felhasználásra kerülnek és értékesítés, megtérülés révén a vállalkozás pénzeszközeit növelik. Ezek gyakorlatilag az árukészletet, illetve az anyag készletet jelentik.
Amennyiben a vállalkozás normál ügyletmenet szerint folytatja tevékenységét, akkor a forgóeszközhitel megtérülésének, visszafizetésének minden esetben a forgóeszköz-gazdálkodásból kell történnie.
A cég életében forgóeszköz hitel bevonására kerülhet sor például, ha a vállalkozás elnyer egy nagyobb munkát, aminek a saját forrásból való finanszírozása veszélyeztetné a normál üzletmenet. Vagy a meglevő vevők elfogadják ugyan az áremelést, de hosszabb fizetési határidőt kérnek. Vagy újabb boltot nyit, amit készlettel kell feltölteni. Vagy a szállítóinál szeretne engedményt elérni, de ezt csak rövidebb fizetési határidővel tudja elérni.
Ezekre a helyzetekre, problémákra a forgóeszközhitel igénybevétele a megfelelő megoldás!
Ha tudni szeretné, hogy melyik bank milyen feltételekkel nyújt forgóeszköz finanszírozást, cégünk a következőket javasolja:
Mivel a számlavezető bankjától vagy attól akinél éppen érdeklődik nem várhatja, hogy korrekt módon összehasonlítsa a piaci lehetőségeket, hiszen nem fogja a konkurensét ajánlani, sőt nem is tudja, hiszen nem ott dolgozik.
Ezért, ha biztosra szeretne menni, elengedhetetlen egy független hitel közvetítő elemzése forgóeszközhitel igénylése esetén.
Két fajtáját különböztetjük meg a forgóeszköz hiteleknek: a rulírozó, illetve az eseti forgóeszköz hitelt
A rulírozó hitel
A rulírozó hitel esetén a bank egy hitelkeretet állít fel a vállalkozás számára. Ezt a hitelkeretet egy elkülönített számlán tartja a vállalkozás rendelkezésére. A vállalkozás innen vezetheti át a folyószámlájára, illetve a folyószámlájáról ide vezetheti vissza a szükséges hitelösszeget.
A visszatörlesztett rész újra és újra igénybe vehető. A pozitívuma ennek a megoldásnak, hogy csak az igénybe vett hitel rész után fizet kamatot az ügyfél, illetve maga határozhatja meg, hogy mennyit vezet át a folyószámlájára, függetlenül attól, hogy azon van-e pénz vagy sem.
A negatívuma szintén az átvezetéssel kapcsolatos. Mivel ez nem automatikusan történik, ezért amennyiben nem tölt vissza pénzt a hitelszámlájára és a kihasznált rész után fizeti a hitelkamatot, akkor magasabb kamatterhe lesz.
A rulírozó forgóeszköz hitel plusz forráshoz juttatja a cégét szemben a folyószámla hitellel, mivel az csak akkor engedi a hitelhez hozzáférni, ha a bankszámlája pozitív egyenlege már elfogyott.
Az eseti forgóeszközhitel
Az eseti forgóeszközhitel esetében a bank egy összegben folyósítja a hitelt a vállalkozás számára. A cég pedig a folyósítást követően az előre meghatározott törlesztési ütemezésnek megfelelően fizeti vissza a felvett kölcsönt.
Pozitívuma ennek a finanszírozási módnak az, hogy a vállalkozás előre tervezhető összegekben és ütemben fizetheti vissza a hitelét, így nem feszíti szét a likviditását.
Negatívuma pedig az, hogy a vállalkozás a lehívott kölcsön után akkor is fizeti a kamatot, ha éppen rendelkezik szabad pénzeszközzel.
Az eseti forgóeszközhitel abban az esetben érdemes igénybe venni, ha a cég a plusz forrás bevonással legalább a törlesztési kötelezettség mértékével tudja növelni az értékesítés volumenét.
Követelések finanszírozására szolgál a FAKTORING
Ugyan nem a klasszikus értelembe vett hitel, de mindenképpen a forgóeszköz finanszírozási technikák közé tartozik a faktoring rohamosan fejlődő, plusz fedezet bevonását nem igénylő pénzügyi megoldása.
A faktoring esetében a faktorcég gyakorlatilag vevő követelést vesz meg úgy, hogy a teljes számlaérték egy részét az ügyfelének megelőlegezi. Ezután ennek a megvásárolt követelésállománynak a beszedéséről, behajtásáról gondoskodik. Végül a vevőkövetelés teljes összegének a beérkezését követően a fennmaradó részt átutalja az ügyfelének.
Természetesen az ügylethez kapcsolódó díjakat, jutalékokat, kamatokat a faktor cég a beszedett követelésből levonja és az így csökkentett összeget utalja át az ügyfelének
Pozitívuma ennek a finanszírozási módnak, hogy olyan cégek is igénybe tudják venni, akik kereskedelmi banki szempontból nem mondhatók hitelképesnek, viszont a vevőik között nagyobb cégek, akár multik is vannak. Ez azért lehetséges, mert a faktorcég nem a hozzáforduló ügyfelet minősíti hitelezhetőség szempontjából, hanem a vevőit, tehát a nagyobb cégeket, illetve multikat, hiszen az ő pénzügyi megbízhatóságuk, bonitásuk, fizető képességük és fizető készségük a lényeges, mivel a megvásárolt követeléseket tőlük fogja megkapni.
Tehát ebben az esetben azon áll vagy bukik az ügylet létrejötte, hogy ki a vevő.
Ha jó minősítést kap az ügyfél vevője, akkor a hitellel szemben akár 48 óra alatt is finanszírozáshoz juthat az ügyfél.
A faktoringot használó cégek piaci lehetőségei látványosan javulnak, hiszen a faktor cég által kifizetett pénzt rögtön be tudja forgatni a vállalkozásba, így a folyamatos növekedésnek, bővülésnek nem akadálya a likviditás szűke.
Nagyon nagy előny még a faktor cég közreműködésében, hogy a követelés beszedéséről is gondoskodik, így az ügyfél vevőjének a fizetési fegyelme is javul az után is, amikor már nem faktorálják a követelésüket.
A faktorálás ugyan lehet egyszeri ügylet is, de egyrészt a faktor cégek ezt nem igazán szeretik, másrészt a faktor keret felállításához kapcsolódó fix költségek drágává teszik a szolgáltatást, harmad részt a faktorálás lényege éppen a folyamatos optimális likviditási helyzet kialakítása és megőrzése.
Ezért a faktor házak az esetek nagy részében minimum egy éves keretszerződést kötnek, mely feltételeit a banki hitelezéshez képest nagyon rugalmasan a szolgáltatást igénybe vevő cég igényeit is figyelembe véve alakítják ki.
A faktorálásnak Magyarországon legelterjedtebb konstrukciói az úgynevezett visszterhes faktoring, illetve a visszteher nélküli úgynevezett biztosított faktoring.
Az első esetben a faktor cég ugyan megvásárolja ügyfele vevő követeléseit számláit, de az ügyfélé marad ezen követelés állomány megfinanszírozásából eredő kockázat. Tehát ha a vevő nem fizet, akkor a faktor cég visszavásároltatja az ügyfelével a már megfinanszírozott számlát. De a tapasztalat az, hogy mivel nem faktorálnak akármilyen vevőt és a követelés behajtás is komolyan működik a faktor cégeknél, követelés visszavásároltatásra nem igazán szokott sor kerülni.
A második esetben, tehát a visszteher nélküli, biztosított faktoring esetén a faktor cég bevon az ügyletbe egy hitelbiztosító is. Ebben az esetben a faktor cég már csak az ügyfél vevőjétől hajthatja be a követelést. A vevő csődje vagy fizetésképtelensége esetében a hitelbiztosító áll helyt a vevőkövetelés 80 %-áig.
A faktoring teljes költsége három tényezőből tevődik össze: a keret felállításához kapcsolódó fix költségekből, a faktor díjból és a hitel kamatból. A faktordíj a bruttó számlaösszeg alapján számított százalékos díj, a kamat pedig előleg folyósításának időpontja és a számlakövetelés befolyásának időpontja között eltelt időre a szerződött kamatlábbal a folyósított összegre számított érték.
A számításhoz használt kamatláb a szerződésben meghatározott alapkamat + kamatfelár.
Tapasztalataink szerint, azok a cégek, amelyek belevágtak a konstrukcióba és sikeresen túljutottak az első ügymeneten, olyan visszajelzést adtak, hogy a szolgáltatás ára, figyelembe véve előnyeit, reális. Az előnyök között kiemelték, hogy a faktor cég bevonásával csökkentek a kinnlevőségeik, a pénzbefolyás tervezhetővé vált, javult a cég likviditása.
Cégünk több faktor céggel is kapcsolatban van, mivel ezen a piacon is különböző üzlet politikával rendelkező cégeket találunk.
És mivel a számlavezető bankjától vagy attól akinél éppen érdeklődik nem várhatja, hogy korrekt módon összehasonlítsa Önnek a piaci lehetőségeket, hiszen nem fogja a konkurensét ajánlani, sőt nem is tudja, hiszen nem ott dolgozik.