cegeskalkulator.hu

  • Kezdőlap
  • NHP
  • Széchenyi Kártya
  • Mikrohitel
  • Hírek
  • Kapcsolat
  • Folyószámla hitelek
  • Forgóeszköz hitelek
  • Beruházási hitelek
cegeskalkulator.hu » Beruházási hitel » Hogyan válasszuk meg NHP beruházási hitelünk futamidejét?

2015. június 1. | Szerző: birogabor

Hogyan válasszuk meg NHP beruházási hitelünk futamidejét?

NHP beruházási hitelt venne fel? Gondolkodjunk együtt!

Amikor egy cég beruházásban gondolkodik, méghozzá úgy, hogy banki finanszírozást is igénybe NHP beruházási hitelvesz hozzá, a hitel kamata, illetve egyéb járulékos költségei számbavétele mellett nagyon komolyan át kell gondolni a beruházási hitel futamidejét is.

Ugyan az NHP beruházási hitelt maximum 10 évre lehet felvenni, de tapasztalataink alapján elmondhatjuk, hogy a konkrétan megválasztandó futamidő a cégek beruházási céljaitól és természetesen a bankok hitelezési szempontjaitól függően jellemzően 3 és 10 év között szóródik.
Ezt már ugyan a kisiskolások is tudják, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a finanszírozási célt és a finanszírozási futamidőt mindig hangolja össze. Tehát beruházást ne finanszírozzon rövidtávú, pláne éven belüli lejáratú hitellel!
Ez ugyanis egy olyan kockázatba sodorhatja a cégét, ami akár a felszámolásához is vezethet.
Egy rövid példán keresztül megmutatjuk, hogy hogyan:

NHP beruházási hitelTegyük fel, hogy a beruházást a cégtulajdonos rövid lejáratú folyószámla hitellel finanszíroz meg, abban a hitben, hogy a beruházáshoz kapcsolódóan már megvannak az újabb vevők és a cégnek a következő éve előre láthatóan jól fog alakulni. Tehát lejáratkor csupán meghosszabbítja a folyószámla hitelét és minden megy tovább gond nélkül, sőt plusz segítség a cég likviditásához, hogy ezalatt csak kamatokat kell fizetnie.

Figyelem! Ez egy abszolút hibás gondolkodás, mivel nem veszi figyelembe azon kockázatokat, ami a gazdasági környezet változásából, a vevők lemorzsolódásából, illetve a napi működésben esetlegesen előforduló likviditási gondokból adódnak.
Beruházásának finanszírozását mindenképpen a beruházás jövedelem termelési képességéhez, illetve az adott eszköz amortizációján „visszanyerhető” pénzhez kell hangolni.
Tehát, ha ingatlanba, gépbe, berendezésbe vagy járműbe tervez beruházni, akkor az optimális futamidő meghatározásához azt kell kiszámolnia, hogy a beruházás által generált bevétel mennyi idő alatt termeli ki a ráfordítást.

Bár vannak akik azt mondják, hogy egy adott beruházást nem csak az újonnan vásárolt eszközzel előállított bevétel növekményt lehet a törlesztésre fordítani, hanem a cég egyéb (eddigi) tevékenységéből származó bevételt is. Mi nem értünk ezzel egyet és a bankok kockázatkezelői is úgy gondolkodnak és azt nézik meg, hogy a megfinanszírozott beruházás vajon kitermeli-e a finanszírozott hitel tőke, illetve kamat törlesztési kötelezettségét.

Hogyan kell számolni az amortizációs idővel?

A banknak fontos szempont az NHP beruházási hitelnél, hogy a kihelyezett hitel biztosítékok általi fedezettsége a hitel teljes futamideje alatt minimum 100%-os legyen. Tehát az eszköz amortizációs kulcsának alacsonyabbnak kell lennie, mint a tőketörlesztés ugyanezen időszakra eső hányadának.

Másképpen mondva a NHP beruházási hitel futamideje nem lehet hosszabb, mint az eszköz amortizációs ideje. Ezt a bankok az úgynevezett monitoring időszakban az időszakosan bekért főkönyvek alapján ellenőrzi úgy, hogy összeveti a főkönyvben nyilvántartott nettó eszközérték és az aktuális tőketartozást.

Mire ad lehetőséget a futamidőn belüli türelmi idő?

Amennyiben az NHP beruházási hitelt olyan bankban vesszi fel, ahol lineáris tőketörlesztést NHP beruházási hitelalkalmaznak, akkor kérhet úgynevezett türelmi időt. Ez abban nyújt segítséget a cége számára, hogy a tőke törlesztést egy meghatározott idő után kell elkezdeni, ami összhangba hozható az új beruházás cash termelő képességével.

Például az eszközön esetlegesen felújítási, átalakítási munkát kell végezni ahhoz, hogy a cégében termelésbe lehessen állítani. Vagy az eszköz termelésbe állítása előtt a szükséges beállítások elvégzéséhez próba futást kell végezni.

Ezek és a fent említett megoldások tapasztalataink szerint bankonként változhatnak az adott bank üzlet és hitel politikája függvényében.

A számlavezető bankjától vagy attól akinél éppen érdeklődik nem várhatja, hogy korrekt módon összehasonlítsa a piaci lehetőségeket, hiszen nem fogja a konkurensét ajánlani.

Ezért, ha biztosra szeretne menni NHP beruházási hitel igénylése esetén, elengedhetetlen egy független hitel tanácsadó elemzése.

Kategória: Beruházási hitel, Hírek

  • Cégadatok
  • Adatvédelmi nyilatkozat

cegeskalkulator.hu